skip navigation

2019-20 Fall Full Ice Mite AAU Hockey Registration

Registration Link

2019-20 Fall House Hockey Information Sheet

Mini Mite Team 12

First Game: Sunday April 14th at 9:30AM
Coach James Astley

Easton Allen
Luke Astley
Brendan Collins
Maxim Lebedintsev
Kadin Nalu
Marek Thompson
   

Mini Mite Team 13

First Game: Sunday April 14th at 9:30AM
Coach: Jason Cosner

   
RJ  Bonnell
Joey Campbell
Camden Cosner
Nolan Gauthier
Jaxon Soutar
Cameron Toribio
   

Mite Spring Teams

NOTE:  Games for the Mite division will be 90 minutes.

Mite Team 22

Practice: Wednesday April 10th at 5:30PM
First Game: Sunday April 14th at 10:30AM-12:00PM

Coaches: Ty Valascho and Geoff Grossman

Dominick Cohoon
Mason Cohoon
Natalie Flores
Luke Fuhs
Chase Fuhs
Carson Geese
Marci Grossman
Easton Lesner
Jack Machnak
Jackson Molski
Isabella Saenz
Josephine Valascho
Theodosia Valascho
Bronco Vuichard

 

Mite Teams 23

Practice: Wednesday April 10th at 5:30PM
First Game: Sunday April 14th at 10:30AM-12:00PM

Coaches: Steve Krause and Scott Lindsay

Coby Brie
Tyler Diskin
Deegan Eastman
Gavin Germain
Gavin Humitz
Greyson King
Robert Krause
Liam Lindsay
Tristan Mills
Jaxon Payne
Evan Powell
Marcus Salas
Cole Stapula 
Henry Whelan
Charlie Young 

Squirt Spring Teams

Squirt Team 32

Practice: Wednesday April 10th at 6:30PM
First Game: Friday April 12 at 6:00PM
Second Game: Sunday April 14th at 9:00AM

Coach: Don Farnsworth

Isaac Brierly
Kyle  Farnsworth
Brooklyn Farnsworth
Noah Faw
Nathaniel  Faw
Therrien Keippala
Kellen McKay
Ethan Parsons
Charlie Sullivan
Sean Tryson
Maxwell Wolfram

Squirt Team 33

Practice: Wednesday April 10th at 6:30PM
First Game: Friday April 12 at 6:00PM
Second Game: Sunday April 14th at 9:00AM

Coach: Christopher King

Jackson Atwell
Oliver  DiLorenzo 
Quinlan Gnatek
Logan King
Jack Ladouceur
Holden Malec
John Paul Olszewski
Jackson  Pace
Erik Pishek
Dominic  Roncone
Sadie Schafer
landon  wolok

Pee Wee Spring Teams

Pee Wee Team 42

Practice: Wednesday April 10 at 7:30PM
First Game: Friday April 12th at 7:00PM
Second Game: Sunday April 14th at 12:00PM

Coach: John Sallach

Jeff Andrews
Zane Austin
Jack Drobot
Nicholas Eastman
Alex Johnson
Benjamin Johnson
Mikey Karwaski
Jake Klimkiewicz
Landon Metcalf
Nathan  Morgan
Joe Pedwaydon
Noah Sallach
Luke Sallach
Ari Snider
Daniel Szailer

Pee Wee Team 43

Practice: Wednesday April 10th  7:30PM
First Game: Friday April 12th 7:00PM
Second Game: Wednesday April 17th Time TBD

Coaches: Kyle Stearn and Jon Karibean

Spencer Columbus
Jacob Fleser
Alexander Karibian
Everett Marik
Nathan Marik
george nequist
Nolan Payne
Gavin Rose
Taj  Spencer
Miles Stearns 
Liam  Sutherland
Matthew Toombs
Keith Tryson
Trenton  Zamarripa 

 

Pee Wee Team 44

Practice: Tuesday April 9th at 6:00PM
First Game: Sunday April 14th at 12:00PM
Second Game: Wednesday April 17th (Time TBD)

Coach: Alex LaLone

Logan Carpinelli
Tyler Caslmon
Preston  Cook
Brayden Hickey
Maxwell Hopkins
Luke LaLone
Kylie McLeod
Nolan Ouellette
Marcus Palmer
Justin Palmer
James Pipia
Michael Spangler
Thomas Vargas
Justin Verville

 

Bantam Team 52

Coach: Scott Wilson

Practice is Friday April 12th at 7:30PM

Coach Wilson will be contacting you with further information during the week  April 8th.

 

 

Public Skate returns in the Fall of 2019

2018-19 Learn To Skate Registration Information and Registration Link


2018-2019 Learn to Skate

2018-2019 Atoms/Learn to Play Hockey

Public Skating will return Fall 2019

 

ENJOY YOUR SPRING AND SUMMER!

 

2018-19 FALL MITE AAU FULL ICE HOCKEY REGISTRATION

Registration is Now OPEN. Do NOT register through USA Hockey if playing AAU Hockey.

MITE TEAM 22 Waterford Griffins

HC: Tony Viviano
Saturday 9/15 Practice @ 11:40AM Red Rink
Tuesday 9/18 Practice @ 5:00PM Grey Rink

Mason Dahlka
Natalie Flores
Cole Gerling
Quinlan Gnatek
Tadeo Hernandez
Sophia  Jones
Jack Ladouceur
Wyatt Moore
Jackson Pace
Benjamin Socia
Dominic Viviano

Mite Team 23 Waterford Condors

HC: Steve Krause
Saturday 9/15 Practice @ 12:00PM Blue Rink
Tuesday 9/18 Practice @ 5:00PM Grey Rink

Landon Ranger
Ryder Manzella
Robert Krause
Jack Markos
Mason Richardson
Alexander Hymes
Aiden Stover
Bronco Vuichard
Lukas Kotula
Charlie Young 
Tristan Mills

 

Mite Team 24 Waterford Raptors

HC: Geoff Grossman
Saturday 9/15 Practice @ 12:00PM Blue Rink
Wednesday 9/19 Practice @ 5:10PM Grey Rink

Anthony Andrews
Max Borgula
Cooper Dunn
Jacob Fuhs
Chase Fuhs
Marci Grossman
Koen Ortner
Max Poole
Rick Reske
Isabella Saenz
Josephine Valascho
Carter Bryson

Mite Team 25 Waterford Predators

HC: Scott Lindsay
Saturday 9/15 Practice @ 11:40AM Red Rink
Wednesday 9/19 Practice @ 5:10PM Grey Rink

Isaac Brierly
Caden Byerle 
Nicholas Drobot
Nathaniel  Faw
Liam Lindsay
Cole Mengyan
Christopher Oliver
Logan Therrien
Kellan Wolak
Maxwell Wolfram
Landon Wolok

Shamrocks/Women's Hockey

Shamrocks

Contact:  Linda Hawkins at lhawkins56@comcast.net

Looking for a goalie, please contact Linda if interested

 

Contact Info

Lakeland Tri-Arena 
7330 Highland Rd. 
Waterford, MI 48327 
248-666-1911
lakelandarena@yahoo.com

Directions

Pro Shop